Zveme na vernisáž výstavy ilustrací Dagmar Urbánkové. V prostorech Městské knihovny Sezimovo Ústí bude k vidění výběr z ilustrací ke knize Jmenuji se Emanuel Fajahyla a několik akvarelů z knihy Světozor. Dagmar Urbánková přečte ze své knihy Jmenuji se Emanuel Fajahyla, možná zazní i hudba a poté bude následovat společná beseda s Dagmar Urbánkovou a naším italským hostem Mariachiarou Di Giorgio.
Události
Česká ilustrátorka a spisovatelka Dagmar Urbánková (Adam a koleno, Chlebová Lhota, Cirkus ulice, Už měkoně vyvádějí…) a italská ilustrátorka Mariachiara Di Giorgio (Professione cocodrillo, La zuppa Lepron, A mezzanotte, Due ali…) se setkají v knihovně v Sezimově Ústí. Obě autorky představí své knížky, svou práci a bude následovat i ukázka z jejich výtvarných technik. Beseda je otevřená všem, které fascinuje svět dětské knihy, nejen studentům výtvarného oboru přilehlé ZUŠ SÚ.
Dvanáct malých nakladatelů – jsou ze všech koutů světa, mají svůj originální způsob, jak knihy dělat a jak o nich přemýšlet. Každý z nich si pěstuje své vlastní autory a svou vlastní poetiku. Přesto mají tito malí nakladatelé něco společného. Věří, že dobrá dětská kniha nemá hranice a že může změnit svět (alespoň trošku). Přijďte objevit dvanáct knižních vesmírů v knihách i originálech. A buen paso (Španělsko), Bakame (Rwanda), Baobab (Česká republika), Jaimimage (Jižní Korea), Magikon (Norsko), MeMo (Francie), One stroke (Japonsko), Petra Ediciones (Mexiko), Planeta Tangerina (Portugalsko), Tara books (Indie), Topipittori (Itálie), Wytwórnia (Polsko). Vernisáž proběhne ve čtvrtek 5. 9. v 18.00 v Divadle Oskara Nedbala v Táboře.
V rámci festivalu malých nakladatelů Tabook proběhne profesní den Oka do světa určený knihovníkům a knihovnicím. Workshopy s českými i zahraničními autory, panelové diskuse, komentované prohlídky, sdílení zkušeností se zapojením do mezinárodního projektu Oko do světa, příklady dobré praxe. Co je autorská kniha? Jak se pozná kvalitní ilustrovaná kniha pro děti? Co by měla „umět“? Jak kvalitní dětské knihy dostat do škol a knihoven? A jak tam s nimi pracovat?
Profesního dne se zúčastní zástupci malých nezávislých nakladatelství Topipittori (IT), MeMo (FR), Liels un mazs (LV) a Baobab (CZ), na workshopech se budete moci setkat s belgickou ilustrátorkou Kitty Crowther, italským ilustrátorem Andreou Antinorim, tanečnicí Bárou Látalovou nebo ilustrátorem Jakubem Plachým. Zúčastní se také zástupci knihoven a dalších institucí, které byly letos součástí projektu.
Počet účastníků je omezený. Knihovníci a knihovnice se mohou hlásit zde.
Od března do května letošního roku se děti z táborských základních škol Helsinská a Zborovská pravidelně setkávaly nad knihami české autorky Dagmar Urbánkové a italské ilustrátorky Mariachiary Di Giorgio. Ze společných chvil si odnesly spoustu zážitků, a především inspiraci pro svá výtvarná díla na motivy zmíněných knih. Aby jejich tvorba nezůstala jen tak „pod pokličkou“, bude po celé září k vidění v Galerii Výloha, která je součástí nízkoprahového klubu Bejvák na Sídlišti nad Lužnicí. Děti se s oběma autorkami setkají v rámci táborského festivalu malých nakladatelů Tabook.