ilustrátoři jedou na oslu

Oko do světa

Autoři výjimečných obrazových knih pro děti si balí rance. Osm dvojic tvůrců z několika zemí Evropy míří do knihoven, galerií a knihkupectví po celé České republice. Vydejte se na setkání s knihami, které výtvarně, graficky i literárně vystupují z řady.

Oko do světa je projekt francouzského nakladatelství MeMo, kterého se v loňském roce zúčastnilo dvanáct malých nezávislých nakladatelství z celého světa. Letos proběhne v Polsku, Itálii a České republice. U nás se u příležitosti oslav pětadvacátého výročí svého založení projektu ujalo nakladatelství Baobab.

Výstavy, výtvarné dílny, autorská čtení a další akce vyvrcholí na festivalu Tabook (5.–7. 9. 2024), kde se sejdou všichni autoři a partneři projektu, mezi které patří francouzské nakladatelství MeMo, italské Topipittori a polské nakladatelství Wytwórnia.

Hleďte do světa, protože dětská kniha nemá hranice.

Událost

Oko do světa proběhne v jedenácti městech a obcích po celé České republice. Do projektu se zapojily knihovny, muzea, galerie a knihkupectví, které si adoptovaly vždy jednoho českého a jednoho zahraničního tvůrce obrazových knih pro děti. Vedle veřejných setkání, besed, workshopů a výstav proběhnou v každém místě dílny pro žáky základních a středních škol a také pro žáky ZUŠ. Všechny akce vyvrcholí profesním dnem na Tabooku, který bude určen knihovníkům a knižním profesionálům. Akcí i míst je mnoho, proto jsme je sepsali na plakát, který je volně ke stažení. Sledujte také náš Facebook, kde se vždy dozvíte aktuální informace.

Výstava
Malá Galerie Knihovna Třinec, Lidická 541, Třinec

Autor Rufuse zálesáka David Dolenský a španělský výtvarník a ilustrátor Manuel Marsol se setkají na společné výstavě svých ilustrací v Malé galerii Knihovny Třinec.

Rufus potkává kosmonauta v červeném skafandru. Jeden mluví česky, druhý španělsky, ale i tak si zvláštně rozumí. Energická kresba tužkou a tlumené tóny akvarelu Davida Dolenského rozmlouvají s hutnými barvami a téměř do prostoru vystupující malbou Manuela Marsola.

Výstava
Galerie výtvarného umění v Chebu, nám. Krále Jiřího z Poděbrad 10/16, 350 02 Cheb

Výstava ilustrací Evy Volfové ke knize Nitka a zatoulaný knoflíček

Vyšívané ilustrace Evy Volfové jsou jemné a příznačně měkké. Teprve zblízka divák ocení jejich soustředěnou energii, drobné detaily i vtipnou zkratku. Příběh děvčátka, které se vydá hledat zakutálený knoflíček, má v sobě poetiku, ale i nadsázku a zvláštní smysl pro absurdno. Vernisáž proběhne 10. 4. 2024 v 17 hodin.

Událost
Ateliér Muzea umění Olomouc, Denisova 47, Olomouc


Tvůrčí dílna pro dospívající a dospělé s výtvarníkem a ilustrátorem Stanislavem Setinským.

Pražská Socka v Olomouci! Kdo znáte česká vydání knih Etgara Kereta, znáte (tak trošku) i Stanislava Setinského, nebo alespoň jeho podmanivé ilustrace. Kdo ne – seznamte se! Výtvarník, ilustrátor a také autor knih To je Jeruzalém nebo komiksu pro knihu Odsunuté děti přijede k nám, aby poodhalil své výtvarné postupy i inspiraci. Nechte se inspirovat také, tvořte společně, zjistěte, co je anebo právě není „normální svět“.

Kapacita omezena, rezervace na info@muo.cz.  

Událost
Knihkupectví Zlatá velryba, Dolní nám. 23, Olomouc

Jeden tučňák na každý den v roce! Francouzská ilustrátorka knihy J.-L. Fromentala 365 tučňáků Joëlle Jolivet vám o černobílých tvorech přečte, povypráví, třeba i nakreslí dalšího do řady – když máme ten přestupný rok. Své ilustrace a knihy přiveze také výtvarník Stanislav Setinský. Odneste si na památku humorný, citlivý estetický zážitek i originální věnování ve Vašich oblíbených knížkách. Vítány děti od 0 do 99 let.