ilustrátoři jedou na oslu

Oko do světa

Autoři výjimečných obrazových knih pro děti si balí rance. Osm dvojic tvůrců z několika zemí Evropy míří do knihoven, galerií a knihkupectví po celé České republice. Vydejte se na setkání s knihami, které výtvarně, graficky i literárně vystupují z řady.

Oko do světa je projekt francouzského nakladatelství MeMo, kterého se v loňském roce zúčastnilo dvanáct malých nezávislých nakladatelství z celého světa. Letos proběhne v Polsku, Itálii a České republice. U nás se u příležitosti oslav pětadvacátého výročí svého založení projektu ujalo nakladatelství Baobab.

Výstavy, výtvarné dílny, autorská čtení a další akce vyvrcholí na festivalu Tabook (5. – 7. 9. 2024), kde se sejdou všichni autoři a partneři projektu, mezi které patří francouzské nakladatelství MeMo, italské Topipittori a polské nakladatelství Wytwórnia.

Hleďte do světa, protože dětská kniha nemá hranice.

Výstava
Malá Galerie Knihovna Třinec, Lidická 541, Třinec

Autor Rufuse zálesáka David Dolenský a španělský výtvarník a ilustrátor Manuel Marsol se setkají na společné výstavě svých ilustrací v Malé galerii Knihovny Třinec.

Rufus potkává kosmonauta v červeném skafandru. Jeden mluví česky, druhý španělsky, ale i tak si zvláštně rozumí. Energická kresba tužkou a tlumené tóny akvarelu Davida Dolenského rozmlouvají s hutnými barvami a téměř do prostoru vystupující malbou Manuela Marsola.

Výstava
Galerie výtvarného umění v Chebu, nám. Krále Jiřího z Poděbrad 10/16, 350 02 Cheb

Výstava ilustrací Evy Volfové ke knize Nitka a zatoulaný knoflíček

Vyšívané ilustrace Evy Volfové jsou jemné a příznačně měkké. Teprve zblízka divák ocení jejich soustředěnou energii, drobné detaily i vtipnou zkratku. Příběh děvčátka, které se vydá hledat zakutálený knoflíček, má v sobě poetiku, ale i nadsázku a zvláštní smysl pro absurdno. Vernisáž proběhne 10. 4. 2024 v 17 hodin.

Událost
Ateliér Muzea umění Olomouc, Denisova 47, Olomouc


Tvůrčí dílna pro dospívající a dospělé s výtvarníkem a ilustrátorem Stanislavem Setinským.

Pražská Socka v Olomouci! Kdo znáte česká vydání knih Etgara Kereta, znáte (tak trošku) i Stanislava Setinského, nebo alespoň jeho podmanivé ilustrace. Kdo ne – seznamte se! Výtvarník, ilustrátor a také autor knih To je Jeruzalém nebo komiksu pro knihu Odsunuté děti přijede k nám, aby poodhalil své výtvarné postupy i inspiraci. Nechte se inspirovat také, tvořte společně, zjistěte, co je anebo právě není „normální svět“.

Kapacita omezena, rezervace na info@muo.cz.  

Událost
Knihkupectví Zlatá velryba, Dolní nám. 23, Olomouc

Jeden tučňák na každý den v roce! Francouzská ilustrátorka knihy J.-L. Fromentala 365 tučňáků Joëlle Jolivet vám o černobílých tvorech přečte, povypráví, třeba i nakreslí dalšího do řady – když máme ten přestupný rok. Své ilustrace a knihy přiveze také výtvarník Stanislav Setinský. Odneste si na památku humorný, citlivý estetický zážitek i originální věnování ve Vašich oblíbených knížkách. Vítány děti od 0 do 99 let. 

Událost
PLATO Bauhaus, Janáčkova 22, Ostrava

Odpolední odpadkový workshop se dvěma ilustrátorkami, které obdivují životní styl hub, chobotnic a jiných inteligentních organismů, volně inspirovaný knihami Myko a Já, chobotnice.

Co mají všichni lidé na světě společného? Odpadky. Na rozdíl od hub, chobotnic a dalších inteligentních organismů, které žijí moderním a rozumným způsobem života: ZERO WASTE! Odpadky jsou všude. Jsou i tam, kde by opravdu být neměly. A zatím jsme my lidé nepřišli na to, co s nimi. Pojďme se podívat do knížek, nechat se inspirovat různými živočišnými druhy… a udělat si společně malinkou odpadkovou konferenci.

Workshop povedou homo sapiens Daniela Olejníková a Magdalena Rutová, nejlépe si ho užijí lidská mláďata od šesti let.