Výstava Oko do světa. Manuel Marsol a David Dolenský v Třinci

tramp a obr
Místo
Malá Galerie Knihovna Třinec, Lidická 541, Třinec
Datum

Autor Rufuse zálesáka David Dolenský a španělský výtvarník a ilustrátor Manuel Marsol se setkají na společné výstavě svých ilustrací v Malé galerii Knihovny Třinec.

Rufus potkává kosmonauta v červeném skafandru. Jeden mluví česky, druhý španělsky, ale i tak si zvláštně rozumí. Energická kresba tužkou a tlumené tóny akvarelu Davida Dolenského rozmlouvají s hutnými barvami a téměř do prostoru vystupující malbou Manuela Marsola.

Knihovna Třinec

Městská knihovna Třinec je veřejná univerzální knihovna založená v roce 1883. Díky rozsáhlé rekonstrukci současné budovy knihovny v roce 2013 nabízí vedle výpůjčních služeb také mnoho aktivit, pro které se stala významným kulturním a komunitním centrem města. Cíleně a systematicky se věnuje dětem, dospívající mládeži a seniorům. Výrazným způsobem podporuje rodiny, kvalitní knihy a koncepčně především dětskou čtenářskou gramotnost. Za tuto soustavnou a systematickou činnost jí byl Ministrem kultury ČR udělen titul Knihovna roku 2015.

/Lidická 541, 739 61 Třinec/

Fulgencio Pimentel

Toto malé nezávislé nakladatelství sídlí v městečku Logroño na severu Španělska. Vzniklo v roce 2006 a od počátku se jedná o osobní projekt jeho zakladatele Césara Sáncheze. Vydavatelská filosofie Fulgencia Pimentel je založena výhradně na uměleckých kritériích a dělí se do tří edičních linií: grafické romány, básnické a povídkové sbírky a obrazové knihy pro děti a mládež. Edice obrazových knih pro děti vznikla v roce 2014 a pokrývá široké spektrum uměleckých a vypravěčských stylů. Vedle výrazných španělských autorů, jako je Manuel Marsol, Antonio Ladrillo nebo Olga Capdevila, tu vyšla například díla kultovního estonského kreslíře Priita Pärna nebo francouzského komiksového tvůrce a spisovatele Joanna Sfara.