S knížkou po světě: výstava dětských výtvarných prací inspirovaných knihami Dagmar Urbánkové a Mariachiary Di Giorgio

detske kresby
Místo
Galerie Výloha, Bejvák, Světlogorská 2768/10, Tábor
Datum

Od března do května letošního roku se děti z táborských základních škol Helsinská a Zborovská pravidelně setkávaly nad knihami české autorky Dagmar Urbánkové a italské ilustrátorky Mariachiary Di Giorgio. Ze společných chvil si odnesly spoustu zážitků, a především inspiraci pro svá výtvarná díla na motivy zmíněných knih. Aby jejich tvorba nezůstala jen tak „pod pokličkou“, bude po celé září k vidění v Galerii Výloha, která je součástí nízkoprahového klubu Bejvák na Sídlišti nad Lužnicí. Děti se s oběma autorkami setkají v rámci táborského festivalu malých nakladatelů Tabook.

Městská knihovna Tábor
Městská knihovna Tábor je veřejná univerzální knihovna, která plní funkci městské knihovny se systémem poboček na území města Tábor. Zajišťuje tradiční výpůjční služby v oddělení pro dospělé čtenáře, v hudebním oddělení a v oddělení pro děti a mládež a pořádá množství kulturních akcí pro školy, seniory i širokou veřejnost. Vedle čtení, besed s autory, naučných přednášek a literárních událostí organizuje také například tvořivé dílny nebo kurzy češtiny pro lidi z Ukrajiny. Od července 2024 bude kvůli rekonstrukci stávající budovy dočasně působit v náhradních prostorách na adrese Žižkovo náměstí 10, v budově bývalé pošty. Některé z akcí proběhnou na pobočkách knihovny na Pražském Sídlišti a Sídlišti nad Lužnicí.
/Jiráskova 1775/3, 390 01 Tábor/

Topipittori
Nezávislé italské nakladatelství knih pro děti Topipittori sídlící v Miláně založili v roce 2004 redaktor Paolo Canton a spisovatelka Giovanna Zoboli. Ročně vydává kolem dvaceti knih a dnes už jeho katalog čítá na dvě stě titulů, z nichž některé byly přeloženy do desítek jazyků. Jeho zakladatelé knihy považují za nástroj poznání, hry, intelektuální, emocionální a estetické výchovy. Vedle obrazových knih výrazných italských i zahraničních ilustrátorů Topipittori ve svém katalogu představuje řadu sérií, mezi nimiž jistě stojí za zmínku série autobiografických vyprávění o dětství a dospívání určená mladým čtenářům Gli anni in tasca, která v roce 2010 získala Cenu Hanse Christiana Andersena za nejlepší beletristickou sérii.