Slavnostní zakončení výstavy Oko do světa za účasti autorů Davida Dolenského a Manuela Marsola.
Španělský výtvarník a ilustrátor Manuel Marsol a český ilustrátor David Dolenský se v mnohém liší, s jistotou lze ale říct, že je spojuje hravost, experiment, vtip. Na závěr společné výstavy v Knihovně Třinec povedou několik výtvarných dílen určených třídám ze základních škol a studentům ZUŠ a nakonec se zúčastní slavnostního zakončení výstavy, kde se s nimi budou moci setkat i ti, kdo už do školy nechodí.
Vystudoval Interaktivní grafiku na VOŠ Václava Hollara a Ateliér ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Absolvoval stáž v Birminghamu a na Berlínské Udk. Tvoří plakáty, ilustrace do časopisů, volné kresby, grafiky i autorské knihy. V současnosti se živí tetováním. Jeho autorská kniha Rufus zálesák (Baobab, 2020) se dostala do prestižního výběru BRAW Amazing Bookshelf mezinárodního veletrhu dětské knihy v Boloni.
Manuel Marsol je španělský autor obrazových knih a ilustrátor. V roce 2017 získal na veletrhu dětské knihy v Boloni jako první Španěl cenu za ilustrace pro děti pro autora pod třicet pět let. Porota ocenila „vysokou originalitu a skvělou techniku – autor přitom míří mimo mainstream, aby mluvil osobitým hlasem, což je mimořádně ojedinělé“. Na boloňský veletrh byl nominován za Španělsko čtyřikrát po sobě. Je nositelem řady dalších cen. Jeho knihy vycházejí ve Španělsku, ve Francii a Portugalsku, ale také například v Japonsku, Jižní Koreji a v Číně. Pro Čechy nebude bez zajímavosti, že ilustroval i Kafkovu Proměnu. Jako ilustrátor se ale věnoval i Melvillově Bílé velrybě, vydal také obrazovou knihu o svých oblíbených místech v Madridu, ilustroval pohádky, mýty, westernové příběhy i text Sado Masocha. Vystudoval reklamu a audiovizuální komunikaci. Díky ceně z Boloni vytvořil knihu Pan Fermín založenou na španělských pověstech – o muži, který na horské cestě zmizel v jeskyni. „Co tam našel? Démony? Nebo poklad?“ uvažuje Marsol.
Knihovna Třinec
Městská knihovna Třinec je veřejná univerzální knihovna založená v roce 1883. Díky rozsáhlé rekonstrukci současné budovy knihovny v roce 2013 nabízí vedle výpůjčních služeb také mnoho aktivit, pro které se stala významným kulturním a komunitním centrem města. Cíleně a systematicky se věnuje dětem, dospívající mládeži a seniorům. Výrazným způsobem podporuje rodiny, kvalitní knihy a koncepčně především dětskou čtenářskou gramotnost. Za tuto soustavnou a systematickou činnost jí byl Ministrem kultury ČR udělen titul Knihovna roku 2015.
/Lidická 541, 739 61 Třinec/
Fulgencio Pimentel
Toto malé nezávislé nakladatelství sídlí v městečku Logroño na severu Španělska. Vzniklo v roce 2006 a od počátku se jedná o osobní projekt jeho zakladatele Césara Sáncheze. Vydavatelská filosofie Fulgencia Pimentel je založena výhradně na uměleckých kritériích a dělí se do tří edičních linií: grafické romány, básnické a povídkové sbírky a obrazové knihy pro děti a mládež. Edice obrazových knih pro děti vznikla v roce 2014 a pokrývá široké spektrum uměleckých a vypravěčských stylů. Vedle výrazných španělských autorů, jako je Manuel Marsol, Antonio Ladrillo nebo Olga Capdevila, tu vyšla například díla kultovního estonského kreslíře Priita Pärna nebo francouzského komiksového tvůrce a spisovatele Joanna Sfara.