Baobab summer

Tábor

Festival for children and their parents.
Books and their authors, theatre, readings, exhibitions, play around the city.
Concerts - An Bjerkan & Hiob Dylan
Publishers - Baobab, Xaoxax, Take Take Take Take
and the best new releases from small publishers on the Jednota table...

10:00 Eva Volfová: Sešij žížalu, oblékni krokodýla (aneb proč je dobré mít na cestách s sebou šitíčko). Šicí dílna pro děti a jejich rodiče - sešij přetrženou žížalu, oblékni krokodýla, prostříhej cestičku… Zkus si to a uvidíš, proč je dobré vzít na cestu s sebou šitíčko.

Dílna ke knížce Nitka a ztracený knoflíček (Náměstí Mikuláše z Husi, první dílenský stůl)

10:00 - 11.30 Tiskárna Tomáše Klepocha a jeho přátel, první díl

Lino, desky, paíry, tisk z výšky s partou detektivů, kteří nikdy nemají daleko od odhalení skutečného zločinu. Tentokrát na mořské stopě.... (Náměstí Mikuláše z Husi, druhý dílenský stůl)

10.30 Jakub Folvarčný: O nešťastném staviteli Pro diváky od 4 let

Představení O nešťastném staviteli je inspirované pověstí o opravách povodní poškozeného Karlova mostu. Mladý a ctižádostivý stavitel se zaváže, že most opraví, ale spolčí se přitom s ďáblem, kterého se snaží přelstít a zle na to doplatí. Jak to s ním jenom dopadne? Interaktivní příběh je zasazen do novodobého rámce, díky kterému se dozvíme mnoho dalších zajímavostí o tomto nejstarším dochovaném kamenném mostě v Praze. (Náměstí Mikuláše z Husi, pod lipami)

11:00 Marek Toman: čtení z nové knihy Nožička a Wohryzek

Příběh o zločinu, přátelství, šejdířství, lásce, pátrání, médiích a celebritách, odehrávající se v Praze, v Chicagu a ve Svatojánských proudech roku 1920... (Náměstí Mikuláše z Husi, místo bude ohlášeno)

11.00 Tereza Šiklová: Dílna ke knize Příběh stromu (Xao)

Uvedení knihy, čtení, dílna, procházka

Jaké jsou stromy? Co mohly během svého života zažít? Všímněte si... Má na sobě tenhle strom ptačí hnízdo, nebo budku? Bzučí to tu, nebo to někdo chrní u kořenů? Je to stromorost, nebo se o něj stará pečlivý zahradník? (Náměstí Mikuláše z Husi, dílenský stůl, Holečkovy sady)

11.30 - 12:00

Tereza Říčanová : Zvuky barev

1. generální zkouška komorního, punkového papírového divadla zdivočelé malířky, ilustrátorky, básnířky a farmářky (Náměstí Mikuláše z Husi, místo bude ohlášeno)

12:00 František Tichý Rekrut 244

Polední autorské čtení ze zbrusu nového sci-fi románu v němž jistou úlohu hraje permanentní připojení.... (Náměstí Mikuláše z Husi, místo bude ohlášeno)

13:30 - 15:00 Tiskárna Tomáše Klepocha a jeho přátel

Lino, desky, paíry, tisk z výšky s partou detektivů, kteří nikdy nemají daleko od odhalení skutečného zločinu. Tentokrát na mořské stopě... (Náměstí Mikuláše z Husi, dílenský stůl)

13:30 Dílna: Daniela Olejníková: Kto tu býva?

Pod hladinou to žije, les sa je plný tvorov - máločo však vidno na prvý pohľad! Rovnaké to bude aj s kresbami, ktoré vytvoríme. Čo je v nich schované, odhalí až kukátko z červenej fólie. Táto výtvarná dielňa voľne vychádza z knihy Bydlíme. (Náměstí Mikuláše z Husi, první dílenský stůl)

13:00 - 15.00

Hra po městě na motivy knihy Alma, vítr se zvedá od Timothée de Fombella

Boj s otrokáři, luštění zapeklité šifry, osvojení pěti darů kmene Oko a možná i setkání s obávanými piráty...

Začátek hry 13:30 na náměstí Mikuláše z Husi u kašny. Připojit se ale můžete i později. (Informace u všech, kteří vypadají nebezpěčně nebo mají specielní označení) (Tábor Staré a Nové město)

14:00 Tereza Říčanová : Zvuky barev

2. generální zkouška komorního, punkového papírového divadla zdivočelé malířky, ilustrátorky, básnířky a farmářky s hudebním doprovodem táborské hvězdy Adély Slash.

(Náměstí Mikuláše z Husi, místo bude ohlášeno)

14:30 čtení Dora Kaprálová, ilustrace Darja Čančíková: Pan Nikdo a bílá tma (krypta kostela)

Po krásném podzimním dnu se maminka s holčičkami vrací domů. Čekají, že jim otevře tatínek, ale ten doma není a nepřichází… Čím dál víc je trápí nejistota: Kde může být? Nestalo se mu něco? Místo tatínka nakonec zazvoní pan Nikdo.... Trochu strachu nikdy nezaškodí, když má hrororový příběh dobré vyústění! Přijďte se bát do krypty....(Krypta kostela Narození panny Marie)

15:00 Benjamin Lovett : zpěv a housle

Houslista, improvizátor, zpěvák narozený v Texasu, žijící v jižních Čechách vždy překvapí naprosto jedinečnou interpretací nejrůznějších písní, v jejichž výběru se odráží jeho hudební jazzovo-folkově-lidové kořeny. (Náměstí Mikuláše z Husi, místo bude ohlášeno)

15:30 autorské čtení a prohlížení knihy Petra Borkovce: Modrá agáve s obrazovým doprovodem Michaely Kukovičové

Autorské čtení a prohlížení sbírky básní pro dospívající děti, tyto tajemné bytosti mezi 12 a 18 rokem, které nejsou ani tady, ani tam. Mnoho (často) spí nebo chodí domů po půlnoci. Svět, v němž žijí, je neproniknutelný jako tropické rostliny v džungli — a když ho kousek odhalí, žasneme... Dají se vůbec takové básně číst veřejně? Možná bude lepší sednout si, zasnít se a složit vlastní báseň nebo seskládat svou vlastní pokojovou květinu.... (Rajský dvůr Husitského muzea)

16:00 Divadlo Čučka: Nožička a Wohryzek

Nová kniha autora, kterého milují všechny knihovnice, spisovatele, improvizátora a příležitostného herce divadla Čučka Marka Tomana.

Křest a divadlo!!!

Literární detektivka pro děti a mládež! Jsou 20. léta 20. století a mladý Čechoameričan Benjamin Wohryzek začíná spolu se svou novou přítelkyní, nadanou novinářkou Laurou Nožičkovou, pátrat po svém otci, americkém podnikateli „v bílém porcelánu“. Přidají se i tři čeští spisovatelé, Karel Čapek, Jaroslav Hašek a Franz Kafka. Stopy vedou do nefalšované české divočiny. (Náměstí Mikuláše z Husi)

17:00 Sláva!!! Táborský sbor Žas (alias Dramamamas) pod vedením Benjamina Lovetta pokřtí písněmi nové pirátské, mořské, jablečné a další knihy které právě vycházejí v Baobabu (Rajský dvůr, kde je skvělá akustika)

Od 10:00-16:00

Dobrá čajovna a koberec tisíce a jedné noci na Rajském dvoře Husitského muzea

nepřetržité čtení z oblíbených knih táborských, pražských a ostravských knihovnic, baoautorů a ctěných občanů táborských (podrobný program najdete v Rajském dvoře)

Občerstvení, káva, pivo, cyder, mošt a další pochoutky v režii family byznys a přátel na místě

Knihy z Baobabu, Xao a stůl Jednoty s vybranými novinkami

Konec programu na náměstí a pomalý přesun na vernisáže, koncerty a čtení

18:00 David Dolenský: Inventura

Vernisáž výstavy ilustrátora a grafika, tvůrce legendárního Rufuse.

V rámci vernisáže vystoupí kanadské countryblues / honky-tonk psychedelie duo Atlantic Cable, tvořené kytaristou a zpěvákem Tysonem Cosbym a bubeníkem Kubou Kovtune.

Divadlo Oskara Nedbala

18:00 František Tichý: Rekrut 244

Kdo to nestihl v poledne, nebo je napjatý jak to bude dál, uslyší pokračování čtení ze zbrusu nového sci-fi románu v němž jistou úlohu hraje permanentní připojení.... (Truhlárna, 2. patro)

18:30 čtení z nové knihy povídek: Utrpení a jiné žánry Dora Kaprálová

Česká prozaička žijící v Berlíně ve svých knihách ohledává intimní žánr povídky a zápisků. Tato neúnavná pozorovatelka malých dějů propojuje cizí a blízké směsicí neotřelého humoru a nepatetického jazyka, poodkrývá nám kousky svého života, a umožňuje nám stát se na krátké okamžiky svědky vnitřních pozorování a pocitů. (Truhlárna)

19:30 Ane Bjerkan (Truhlárna)

Ane Bjerkan si se svým výjimečným hlasem a charismatem postupně získává zaslouženou pozornost mezi nastupující generací norských umělců. Její osobité a jemné skladby spolu s texty vytváří směsici čarovné a neotřelé hudby. Ačkoliv Ane není nijak svázána žánry, její hudbu lze popsat jako temnější pop se stopami norského folku, ale i jazzu.

20:30 Hiob Dylan (Truhlárna)

Hiob Dylan je hudebník a performer. Hraje na banjo a zpívá autorské písně, které navazují na na americké hudební styly jako je anti-folk a outlaw country. Zpívá polsky a o Polsku. Proti dobrovolné vstupence na večerní program obdržíte v Truhlárně zpěvník s jeho písněmi, které pro vás v nezvykle krátkém čase přeložila Lucie Zakopalová.

21:30 Petr Borkovec (Truhlárna) Krátká próza v časopisech a jiné texty

Chtěl bych ten příběh vyprávět pomalu a s podrobnostmi, ale před sebou vidím jen oblak prachu, na jehož konci těžce oddychují gepardi nad škubající se gazelou. Čtení z druhého, rozšířeného vydání povídkové knihy Sebrat klacek a nových prozaických textů. (Truhlárna)

Děkujeme všem, kteří festival Baobabí léto nejrůznějším způsobem podpořili, jsme Vám vděčni!

Jmenovitě Město Tábor, Helena Staňková, František a Radka Korbelovi, Mudr. Milan Kasl, Standa a Jana Dvořákovi, Jindřich Volek, Žas, Eva Volfová, rodina Volfů z Horek, kolektiv Xaoxax, Tomáš Klepoch, Honza Čumlivski, Magdalena Rutová, Lenka Greň, Madla a Jan Čulíkovi, Daniela Olejníková, Veronika a David Zemanovi, Linda Rybáková, maminka Veroniky, Eva a Ladislav Proškovi, Žofie a Valerie Oukropcovy, Honza Radvan, Ria Slachová, Kateřina Dlabová a mnozí další přátelé a dobrovolníci...