ilustrace
< >
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Tabook přilákal příznivce literatury z ČR i zahraničí

Tabook Takniha Talivre Tabuch Taksiążka Takonyv (5. a 6. října 2012 v Táboře)

Mezinárodní knižní festival Tabook, jehož pořadatelem je nakladatelství Baobabpřitáhl přes tisícovku příznivců kvalitní literatury. Příští rok pokračuje dál. Do festivalového stanu se podívalo přes tisíc příznivců literatury, kteří mohli procházet produkci vystavujících nakladatelů, účastnit se čtení nebo výtvarných dílen. Prodejci, většinou samotní nakldatelé, mohli ke knihám podat ta nejlepší doporučení a komentáře. Na čteních se představili přední tvůrci pro děti i dospělé. Pro dětské čtenáře byly připraveny také výtvarné dílny, ze kterých zaujaly například vytváření vlastní skládací knihy s Dagmar Urbánkovou, Babočkárium Lukáše Urbánka a v exteriérech v okolí stanu nekonečný strip s Lucií Lomovou či sprejerská dílna slovenských výtvarníků. Původně plánovaná otvírací doba stanu se v první den prodloužila o hodinu. Tabook hostil nakladatele, knižní odborníky, knihovníky, spisovatele, výtvarníky-ilustrátory i laickou veřejnost.

Přáli jsme si, aby se Tabook stal živým festivalem, který umožní nakladatelům kvalitně se prezentovat před čtenáři, živě se zapojit do vytváření programu, potkávat se vzájemně a i s hosty- nakladateli a autory ze středoevropského regionu při společných veřejných debatách, čteních, výstavách a kulatých stolech. Tabook měl umožnit veřejnosti blízká setkání s tvůrci kvalitní literaturyUlice města se příjemně zaplnily, v kavárnách se četlo, promítalo, hrálo divadlo, diskutovalo a setkávalo. Výstavy našly své místo v klasických galerijních prostorách, v antikvariátu, ve vitrážnické dílně, ve výlohách, ale i v listí nebo na bertonových plochách. Výstavy jsou k vidění do konce října!!!

Tabook měl být kulturním oživením, dotekem, který zasáhne město zvenku i zevnitř. A to se skutečně splnilo

Tereza Horváthová, pořadatelka festivalu

"Zájem o festival Tabook byl překvapivě velký. Lidé nebyli jen ve stanu, kudy proudili celý den, ale i na všech doprovodných akcích: na autorských čteních v kavárnách, na výtvarných dílnách, na výstavách v galeriích... ale přišli i na odbornější setkání: moderované debaty a setkávání nad profesními tématy (distribuce, knihovny...) Zdálo se mi, že město skutečně ožilo literaturou. Doufáme, že festival Tabook bude mít příští rok pokračování. Vše samozřejmě záleží na tom, zda se nám podaří sehnat peníze. Nerada bych Tabook zvětšovala, chtěla bych, aby se nám podařilo zachovat komorní ráz a pestrost programu. Nicméně o to propracovanější a pečlivější by měl být dramaturgicky. Ráda bych i rozšířila a propracovala profesionální program pro nakladatele a knižní profesionály, zachovala dětskou sekci festivalu, která se přirozeně vyvinula z letošního tématu kvalitní literatura pro děti a mládež a opět dovezla do Tábora zajímavá evropská malá nakladatelství."

Dle původních plánů se měl festival konat jednou za dva roky. Nyní je ale již jasné, že se do roka sejdeme v Táboře znovu.

Fotografie a ohlasy naleznete na www.tabook.cz

E-mail: tabook.festival@gmail.com

Phone: 00420730127526

website: www.tabook.cz

facebook: www.facebook.com/FestivalTaBook

Iva Procházková, spisovatelkaFascinovalo mě, že celý pátek a sobotu centrum Tábora festivalem opravdu žilo. Kromě místních návštěvníků se sjelo hodně zainteresované veřejnosti z Prahy, z dalších koutů republiky a ze zahraničí. Spektrum prezentovaných nakladatelství považuji za úctyhodné, při čemž nabídka publikací byla nejen bohatá, ale i velmi různorodá, zajímavá především pro náročného čtenáře stojícího mimo střední proud, který dosud snad nikdy neměl možnost vidět malá nakladatelství takhle "na hromádce". Vedle textové, vyprávěcí či čtecí formy byla na Tabooku grandiózně zastoupena výtvarná stránka, ať už ve formě výstav nebo vývarných a komiksových dílen. Zapojení knihovny, nejrůznějších galerií, obchodů a kaváren přitom umožnilo spojit festivalový zážitek s vnímáním historického komplexu TáboraZnám poměrně dost literárních festivalů jak u nás, tak v Německu a Rakousku, a proto mám s čím srovnávat. Určitě zenemluví vlastenectví, když řeknu, že Tabook patří k tomu nejlepšímu, co jsem měla možnost v tomto oboru shlédnout a prožít. I když je Tabook mladý, zdravé sebevědomí, jasnou orientaci a určitě musí pokračovat!

Markéta Pilátová, spisovatelka: Na Tabooku byla přítomná krása okamžiku, vkus, legrace a naděje, že malá nakladatelství jsou dobrá volba

připravujeme
archiv událostí