ilustrace
< >
1
2
3
4
5
6

TABOOK 2014

Kniha je jako lžíce, kladivo, kolo nebo nůžky. Jakmile jste je jednou vynalezli, už to lépe udělat nemůžete... 
Umberto Eco

Festival Tabook 2014
Třetí ročník festivalu Tabook
třetí ročník festivalu malých kvalitních nakladatelů
třetí ročník festivalu obrazové knihy a ilustrátorů
třetí ročník festivalu dobrých knihovníků, učitelů a knihkupců

2.-4. října 2014 v Táboře

ÚPLNÝ PROGRAM NA: www.tabook.cz

Naše letošní témacesta ke knize a cesty jako takovézahrnuje cesty za knihami, cesty kvůli knihám i cesty objevné, cesty na Sever a na Jih, cesty symbolické, duchovní, cesty do emigrace, cestovní deníky, cesty jako životní zkušenost i knihu jako cestu... zkrátka nutný pohyb člověka k poznání. Všechny tyto i další cesty, cestičky, pěšiny, trasy, poutě a pohyby odněkud někam se dají odkrýt při podrobném zkoumání mnohých edičních počinů malých nakladatelů a všech, kteří s nimi na cestě k jejich knihám spolupracují.

Jednou z neviditelných cest ke knize kráčí EDITOR. Kdo je tento nenápadný, ale životně důležitý člověk, díky kterému vznikají na české knižní scéně poklady? Kým byl editor kdysi a jak funguje dnes? Jaké zásadní knihy díky skvělým editorům vydávají malí nakladatelé... Po překladatelské letos editorská štafeta: setkání s editory-harcovníky, kteří budou mluvit o svých zkušenostech. Jan Šulc, Terezie Pokorná a další...

V rámci programu pro knižní profesionály a zvědavé laiky představíme projekty, které se zezdola snaží přivést děti a mladé lidi (a nejenom je) ke čtení, k objevování textu, k dobrodružství literatury, ke kritickému myšlení. Přírodní škola, Čtenářské kluby, Kritické listy, třinecká knihovna, polské nakladatelství Muchomor...

Na cestách byli nebo jsou také autoři a spisovatelé, které jsme pozvali ke čtení a setkání. Z dálek za námi dorazí prozaičky Magdalena Platzová a Dora Kaprálová, o životě v cizině by mohli vyprávět spisovatel a scenárista Jan Novák, spisovatel, dramatik a rabín Karol Sidon, ilustrátor Petr Sís, etnoložka a spisovatelka Pavlína Brzáková...

Bez obrazu by knih nebylo. Opět a nově ohledáváme naše velké téma: obrazovou knihu, ilustraci, obraz v knize, knihu v obraze.

Cestou na jih do Itálie se nám letos podařilo pozvat nakladatelskou „šlechtu“, velké malé nakladatelství Corraini, které téměř před sedmdesáti lety spoluzakládal průkopník evropské moderní knihy Bruno Munari. Kniha obraz, objekt, kniha hra, kniha myšlení...

Nenápadnější a o mnoho mladší je nakladatelství Media Vaca (Půl krávy) ilustrátorského aktivisty Vicenta Ferrera z Valencie a cestou na sever norské nakladatelství Magikon.

Velkou výstavou letos představíme práce dvou všestranných evropských talentů: Nora žijícího v Británii Bjorna Runa Lieho a Češku Alžbětu Skálovou. Srovnání potěšující.

Faustovský kabinet otevře v novém táborském Baobabu Jiří Šalamoun a zhlédneme i práce studentů z Halle a VŠUP. Součástí výtvarného programu festivalu bude samozřejmě i vyhlášení vítězů druhého ročníku soutěže Miroslava Šaška a výstava loňské laureátky Alžběty Zemanové.

Letošní, třetí ročník soustředíme do budovy společenského domu Střelnice: knihy více než čtyřiceti nakladatelů budou vystaveny ve velkém sále, v malém sále i saloncích a v kavárně bude po oba dva dny probíhat bohatý program pro profesionály i laické publikum. Ale Tabook samozřejmě jako vždy expanduje do celého Starého Města. Doprovodný program zahrnuje kromě výstav také divadelní představení, promítání filmů, výtvarné dílny všeho druhu, bohatý program pro děti, čítárny a drobné události v režii nakladatelů.

Přijeďte za námi

Tereza Horváthová
nakladatelství Baobab

Více informací již brzy! 

Sledujte aktuality na Facebooku Tabooku 

připravujeme
archiv událostí