Jméno: 
Maria Manuel
Příjmení: 
Pedrosa
Náhledová fotografie: 
Text AJ: 

Born in Figueira da Foz (Portugal) in 1968, Maria Manuel spent her childhood in Germany.Maria Manuel earned her degree in International Relations from ISCSP (Lisbon) and began her work in advertising. After seven years she shifted her focus to communication for sustainability, convinced that 'together we can create amazing things on this planet’.  With this motto in mind the author wrote her masters degree on Corporate Social Responsibility at Steinbeis-Hochschule (Berlin), in which she investigated why it seems so difficult to improve things (though it may be not). Together with Isabel Minhós Martins, Maria Manuel developed projects of educational communication and it was that experience that led them to creating the book Inside ('Cá Dentro’) - a guide to discover the incredible capabilities of the brain, emotions, creativity and decision making. Already preparing new projects, the author likes to think that we can achieve our best through cooperating with each other as a society.

Jméno: 
Isabel
Příjmení: 
Minhós Martins
Náhledová fotografie: 
Text AJ: 

ISABEL MINHÓS MARTINSIsabel was born in Lisbon in 1974.
She always loved to read and also to listen all kinds of stories... stories told by her grandparents, her neighbours, her aunts and friends.Words, what we can do with words and what words can do with us, were always her favourite mistery.Although she lean more to Journalism or Litearature, she decided to follow a different way (and also to follow her friends...) and study Arts. She graduated in Communication Design from Lisbon College of Fine Arts and after some works for communication agencies, she founded, with three friends, the publisher Planeta Tangerina.
In 2004, Planeta Tangerina published "Um livro para todos os dias" the first book of the catalogue, with Isabel's texts. After that, she wrote many other books, most of the times published by Planeta and now published in many diferent countries. She won an Honorable Mention in the 1st International Prize for Picture Books of Compostela, she was selected for White Ravens Catalogue and she also won the Author Awards for children's literature SPA/RTP (2015), the Gustav-Heinemann Friedenspreis (2017) and the Deutscher Jugendliteraturpreis (2017). Her favourite prize was a collective one: winning the first edition of BOP and seeing Planeta Tangerina been distinguished as Best European Publisher for Children in Bologna Children's Book Fair in 2013.

Jméno: 
Joseph
Příjmení: 
Boyden
Náhledová fotografie: 
Fotografie: 
Text: 

Joseph Boyden (*1966) je Kanaďan hlásící se ke svému částečně indiánskému původu. Ve svých dílech (mimo jiné ve třech rozsáhlých románech, Three Day Road, Through Black Spruce a The Orenda, tvořících jakousi volnou trilogii) zkoumá životy původních obyvatel Severní Ameriky, zejména pak to, jak se utvářejí ve střetu s kulturou bílých kolonizátorů.Photo by Norman Wong

Jméno: 
Manuel
Příjmení: 
Marsol
Náhledová fotografie: 
Fotografie: 
Text: 

Manuel Marsol (1984) je španělský autor obrazových knih a ilustrátor. V roce 2017 získal na Veletrhu dětské knihy v Boloni jako první Španěl cenu za ilustrace pro děti pro autora pod třicet pět let. Porota ocenila „vysokou originalitu a skvělou techniku – autor přitom míří mimo mainstream, aby mluvil osobitým hlasem, což je mimořádně ojedinělé“. Na boloňský veletrh byl nominován za Španělsko čtyřikrát po sobě. Je nositelem řady dalších cen. Jeho knihy vycházejí ve Španělsku, ve Francii a Portugalsku, ale také například v Japonsku, Jižní Koreji a v Číně. Pro Čechy nebude bez zajímavosti, že ilustroval i Kafkovu Proměnu. Jako ilustrátor se ale věnoval i Melvillově Bílé velrybě, vydal také obrazovou knihu o svých oblíbených místech v Madridu, ilustroval pohádky, mýty, westernové příběhy i text Sado Masocha. Vystudoval reklamu a audiovizuální komunikaci. Díky ceně z Boloni vytvořil knihu Pan Fermín založenou na španělských pověstech – o muži, který na horské cestě zmizel v jeskyni. „Co tam našel? Démony? Nebo poklad?“ uvažuje Marsol.

Syndikovat obsah