ilustrace

Riad Sattouf / Jednou budeš Arab

Riad Sattouf

Dětství na Blízkém východě, v syrsko-francouzské rodině, mezi socialistickými experimenty a arabskou tradicí, mezi Francií, Lybií a Syrií, ale především s neobvyklou blonďatou kšticí, zachycuje ve svém komiksu populární francouzský kreslíř Riad Sattouf. V prvním díle své autobiografické pentalogie popisuje očima malého Rijáda atmosféru v regionu na začátku osmdesátých let 20. století. S dětskou bezelstností a notnou dávkou humoru a sarkasmu, líčí ubohost a absurditu „ideální“ libyjské společnosti, budované revolučním vůdcem Muammarem Kaddáfím, syrský venkov – klanovou a v podstatě ještě středověkou společnost,  i celou svou syrsko-francouzskou rodinu. Prostředí Blízkého východu se zrcadlí i v reakcích jeho rodičů: skeptické a ironické matky Francouzky a idealistického otce, věřícího v obrodu arabského světa a ideálního Araba budoucnosti.

Díky autorově schopnosti vylovit z paměti dávno zapomenuté detaily se z bezútěšné reality Rijádova dětství  stává strhující vtipný příběh plný drobných detailů, epizod a vzpomínek, rozkročený mezi klukovské sarkastické vyprávění v duchu Malého Mikuláše a autentické autobiografické komiksy Davida B. či Marjane Satrapiové.

Napsali o knize:

http://www.newyorker.com/magazine/2015/10/19/drawing-blood 

http://www.iliteratura.cz/Clanek/38187/sattouf-riad-larabe-du-futur 

https://www.theguardian.com/books/2016/mar/31/the-arab-of-the-future-by-riad-sattouf-review

V komiksové autobiografii Jednou budeš Arab nás populární komiksový kreslíř Riad Sattouf provádí svým dětstvím stráveným na začátku osmdesátých let na Blízkém východě. Hrdina a vypravěč příběhu, malý blonďatý Rijád, je synem Francouzky a Syřana, který vystudoval Sorbonnu. Mladý ambiciózní akademik se nechává zlákat výhodnými finančními podmínkami na univerzitách v arabských zemích a stěhuje se s rodinou do Lybije a později do Sýrie. Realitu rozvojových států, v nichž se střetají bezhlavě zaváděné socialistické experimenty s hluboce zakořeněnou arabskou tradicí, může čtenář detailně sledovat očima dítěte, které nemá důvod nic přikrášlovat ani zamlčovat. S dětskou bezelstností pozoruje nejprve ubohost a absurditu „ideální“ libyjské společnosti budované revolučním vůdcem Muammarem Kaddáfím, a později syrský venkov – klanovou a v podstatě ještě středověkou společnost. Rijádovu zvídavému pohledu neunikne materiální zaostalost, pokrytectví rodinných patriarchů, neúcta k ženám, kruté zacházení se zvířaty ani primitivní antisemitismus – důsledek nedávného konfliktu arabského světa s Izraelem. Zároveň vyciťuje i to dobré ze starých arabských tradic – úctu ke stáří, vřelé rodinné vztahy či podmanivé kouzlo starodávných islámských rituálů. Tragikomickou postavou komiksu je Rijádův otec, který se zmítá mezi zažitou tradicí a svody revolučního novátorství. Sám sobě i celé rodině se snaží namluvit, že Západ je v úpadku a budoucnost patří jedině arabskému světu. Naráží však na věcné a ironické postoje Rijádovy matky, která v kritických okamžicích nikdy nezapomene připomenout přednosti západní svobodné a sekularizované společnosti. Díky autorově schopnosti vylovit z paměti dávno zapomenuté detaily a vyjádřit je výstižnou grafickou a textovou zkratkou, působí dobrodružství malého Rijáda autenticky a čtenáře strhává do doby, která by jinak zůstala nedostupnou minulostí.

Riad Sattouf (arabsky: رياض سطوف; narozen 5. května 1978) je francouzský karikaturista, komiksový umělec a režisér francouzsko-syrského původu. Sattouf se proslavil svou historickou trilogií L'Arabe du futur a jeho oceněným filmem Les Beaux Gosses. Pracoval také pro satirický francouzský týden Charlie Hebdo po dobu deseti let od roku 2004 do poloviny roku 2014.

 

170x240 | 160 stran | 2017 | 350 Kč | Baosvět | koupit