ilustrace

Frank Tashlin / Svět, který není

Knížka o světě, který není, ale klidně by být mohl. Komiks o lidech, kteřízmožení nakupováním a požitky – se rozhodli, že začnou žít jinak, jednodušeji, a snad i líp. Příběh stejně zábavný dnes jakoroce 1951, kdy ho Frank Tashlin nakreslil, napsal a okořenil spoustou drobných vtipů, kterým se smějí buď děti, nebo dospělí, anebo všichni dohromady. Knížka, která končí začátkem... a čte se znovu a znovu.

Autor touto knihou uzavřel volnou trilogii obrazových příběhů o zvířatech a lidech. Pozorný čtenář najde i hrdiny prvních dvou komiksůMedvěd, který nebyl (Baobab, 2012) a Vačice, která se nesmála (Baobab, 2013).

Frank Tashlin

(1913–1972)

Americký scenárista, režisér, animátor a autor dětských knížek. Francis Fredrick von Taschlein, jak zní jeho skutečné jméno, se už od třinácti let protloukalrůzných zaměstnáních. V sedmnácti se stal kreslířem animovaných filmů a brzy byl ceněn pro svou rychlost a zručnost. Prošel několika studii; jednonich musel opustit poté, co odmítl odevzdat část výnosu z komiksu, který si tam ve volných chvílích kreslil pod pseudonymem Tish Tash.

polovině 30. let začal režírovat animované reklamy, později přešelhranému filmu, napřed jako scenárista, pak i jako režisér. Psal gagy například pro Laurela a Hardyho, jeho filmografie zahrnuje víc než dvacet titulů, z nichž některé dosáhly značného úspěchu.

Tashlin napsal a ilustroval tři satirické příběhy pro děti i dospělé: Medvěd, který nebyl (1946, česky Baobab 2006, 2012), Vačice, která se nesmála (1950) a Svět, který není (1951). Podle prvníhonich vzniklroce 1967 stejnojmenný animovaný film, který režíroval Chuck Jones.

171x212 | 88 pages | 2015 | 169 Kč | Baosvět | buy now

BAOBAB Publishers is small, family-owned publishing house specializing on quality children's books. Since its establishment at the break of the millennia, BAOBAB has done its utmost to restore the pictorial book culture in the Czech Republic, namely by cooperating with a score of like-minded authors, i.e. story-tellers and illustrators, scouting and supporting young talents, contributing to the development of children's author books phenomenon, mapping the European literary scene of children´s books as well as acquainting Czech reading public with the most interesting illustrators of the 20th and 21st centuries. Besides publishing and promoting activities, BAOBAB is the initiator and organizer of numerous book culture events, of which the most important the yearly Tabook Festival holding place in late September and early October in Tábor, Czech Republic (www.tabook.cz). BAOBAB Publishers cooperate closely with the Miroslav Šašek Foundation, Prague's Academy of Arts & Design (UMPRUM), Tábor's Baobab Book Shop & Gallery and Xaoxax Gallery in Prague's Vršovice District.