ilustrace

Riad Sattouf / Jednou budeš Arab

Riad Sattouf

Dětství na Blízkém východě, v syrsko-francouzské rodině, mezi socialistickými experimenty a arabskou tradicí, mezi Francií, Lybií a Syrií, ale především s neobvyklou blonďatou kšticí, zachycuje ve svém komiksu populární francouzský kreslíř Riad Sattouf. V prvním díle své autobiografické pentalogie popisuje očima malého Rijáda atmosféru v regionu na začátku osmdesátých let 20. století. S dětskou bezelstností a notnou dávkou humoru a sarkasmu, líčí ubohost a absurditu „ideální“ libyjské společnosti, budované revolučním vůdcem Muammarem Kaddáfím, syrský venkov – klanovou a v podstatě ještě středověkou společnost,  i celou svou syrsko-francouzskou rodinu. Prostředí Blízkého východu se zrcadlí i v reakcích jeho rodičů: skeptické a ironické matky Francouzky a idealistického otce, věřícího v obrodu arabského světa a ideálního Araba budoucnosti.

Díky autorově schopnosti vylovit z paměti dávno zapomenuté detaily se z bezútěšné reality Rijádova dětství  stává strhující vtipný příběh plný drobných detailů, epizod a vzpomínek, rozkročený mezi klukovské sarkastické vyprávění v duchu Malého Mikuláše a autentické autobiografické komiksy Davida B. či Marjane Satrapiové.

Napsali o knize:

http://www.newyorker.com/magazine/2015/10/19/drawing-blood 

http://www.iliteratura.cz/Clanek/38187/sattouf-riad-larabe-du-futur 

https://www.theguardian.com/books/2016/mar/31/the-arab-of-the-future-by-riad-sattouf-review

V komiksové autobiografii Jednou budeš Arab nás populární komiksový kreslíř Riad Sattouf provádí svým dětstvím stráveným na začátku osmdesátých let na Blízkém východě. Hrdina a vypravěč příběhu, malý blonďatý Rijád, je synem Francouzky a Syřana, který vystudoval Sorbonnu. Mladý ambiciózní akademik se nechává zlákat výhodnými finančními podmínkami na univerzitách v arabských zemích a stěhuje se s rodinou do Lybije a později do Sýrie. Realitu rozvojových států, v nichž se střetají bezhlavě zaváděné socialistické experimenty s hluboce zakořeněnou arabskou tradicí, může čtenář detailně sledovat očima dítěte, které nemá důvod nic přikrášlovat ani zamlčovat. S dětskou bezelstností pozoruje nejprve ubohost a absurditu „ideální“ libyjské společnosti budované revolučním vůdcem Muammarem Kaddáfím, a později syrský venkov – klanovou a v podstatě ještě středověkou společnost. Rijádovu zvídavému pohledu neunikne materiální zaostalost, pokrytectví rodinných patriarchů, neúcta k ženám, kruté zacházení se zvířaty ani primitivní antisemitismus – důsledek nedávného konfliktu arabského světa s Izraelem. Zároveň vyciťuje i to dobré ze starých arabských tradic – úctu ke stáří, vřelé rodinné vztahy či podmanivé kouzlo starodávných islámských rituálů. Tragikomickou postavou komiksu je Rijádův otec, který se zmítá mezi zažitou tradicí a svody revolučního novátorství. Sám sobě i celé rodině se snaží namluvit, že Západ je v úpadku a budoucnost patří jedině arabskému světu. Naráží však na věcné a ironické postoje Rijádovy matky, která v kritických okamžicích nikdy nezapomene připomenout přednosti západní svobodné a sekularizované společnosti. Díky autorově schopnosti vylovit z paměti dávno zapomenuté detaily a vyjádřit je výstižnou grafickou a textovou zkratkou, působí dobrodružství malého Rijáda autenticky a čtenáře strhává do doby, která by jinak zůstala nedostupnou minulostí.

Riad Sattouf (arabsky: رياض سطوف; narozen 5. května 1978) je francouzský karikaturista, komiksový umělec a režisér francouzsko-syrského původu. Sattouf se proslavil svou historickou trilogií L'Arabe du futur a jeho oceněným filmem Les Beaux Gosses. Pracoval také pro satirický francouzský týden Charlie Hebdo po dobu deseti let od roku 2004 do poloviny roku 2014.

 

170x240 | 160 pages | 2017 | 350 Kč | Baosvět | buy now

BAOBAB Publishers is small, family-owned publishing house specializing on quality children's books. Since its establishment at the break of the millennia, BAOBAB has done its utmost to restore the pictorial book culture in the Czech Republic, namely by cooperating with a score of like-minded authors, i.e. story-tellers and illustrators, scouting and supporting young talents, contributing to the development of children's author books phenomenon, mapping the European literary scene of children´s books as well as acquainting Czech reading public with the most interesting illustrators of the 20th and 21st centuries. Besides publishing and promoting activities, BAOBAB is the initiator and organizer of numerous book culture events, of which the most important the yearly Tabook Festival holding place in late September and early October in Tábor, Czech Republic (www.tabook.cz). BAOBAB Publishers cooperate closely with the Miroslav Šašek Foundation, Prague's Academy of Arts & Design (UMPRUM), Tábor's Baobab Book Shop & Gallery and Xaoxax Gallery in Prague's Vršovice District.